U prvih deset meseci ove, u odnosu na isti period prošle godine, prosečne maloprodajne cene benzina bile su niže za oko osam, dizela za oko 10 i TNG auto-gasa za oko sedam dinara po litri, pokazuju poslednji podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije.Već sada je izvesno da prosečna cena sirove nafte u 2016. godini neće dostići, početkom sledeće godine procenjenu vrednost od 50 dolara za barel. Zato su kao posledica nižih berzanskih cena sirove nafte, benzina i dizela, ove godine zabeležene i niže prosečne maloprodajne cene goriva nego lane.
U prvih deset meseci ove, u odnosu na isti period prošle godine, prosečne maloprodajne cene benzina bile su niže za oko osam, dizela za oko 10 i TNG auto-gasa za oko sedam dinara po litri, pokazuju poslednji podaci Udruženja naftnih kompanija Srbije.
Već sada je izvesno da prosečna cena sirove nafte u 2016. godini neće dostići, početkom sledeće godine procenjenu vrednost od 50 dolara za barel. Zato su kao posledica nižih berzanskih cena sirove nafte, benzina i dizela, ove godine zabeležene i niže prosečne maloprodajne cene goriva nego lane.
To je u prvom redu posledica uticaja međunarodnih kretanja na srpsko tržište motornih goriva i potvrda postojanja tržišne
konkurencije, zahvaljujući kojoj je praktično celokupan pad berzanskih cena prenet na krajnje kupce.
Pre nekoliko dana dostignuta je najviša cena nafte tipa „brent” koja se prerađuje u Srbiji, ali po svemu sudeći, to neće biti dovoljno da se tokom naredne tri nedelje, prosečna cena ove nafte sa sadašnjih 44,40 dolara, značajnije pomeri naviše.
– Ne treba ispustiti iz vida da bi gorivo bilo još jeftinije da od prvog januara 2016. nije povećana akciza na dizel za četiri dinara po litru, benzina za 2,50 dinara po litru i auto-gas za
dinar po kilogramu. S obzirom na to da je na taj način povećana i osnovica za obračun PDV-a i po tom osnovu je povećano državno učešće u ceni goriva. Po visini fiskalnih i parafiskalnih
nameta koji opterećuju svaki litar goriva Srbija prednjači u odnosu na zemlje sa kojima se graniči, što stvara probleme i naftnim kompanijama zbog pada ukupnog prometa i državi zbog manjih fiskalnih prihoda – kaže Tomislav Mićović, sekretar ovog udruženja.
Analize UNKS-a pokazuju da je izmena akcizne politike neophodna i da bi određenim merama naša zemlja mogla znatno da smanji kupovinu goriva u susednim zemljama i da stvori pogodnosti koje bi vozače u tranzitu i domaće transportere na međunarodnim linijama privukle da gorivo kupuju u Srbiji.